LEADER Yaklaşımı Toplantısı Sonuçları Belli Oldu

0

21 Eylül 2016 Çarşamba günü Amasya’da Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) projesi kapsamında yapılan toplantıda gelişmişlik sıralamasına göre ilimizde en alt dört sırada yer alan Taşova, Gümüşhacıköy, Göynücek ve Hamamözü ilçeleri yarışmıştı.

Yerel Eylem Grubu (YEG) kurulacak alanlar Taşova, Gümüşhacıköy ve Göynücek ilçeleri oldu. Taşova’nın kıymetli varlıkları Boraboy Gölü ve Alpaslan Müzesi ilçemize önemli derecede puan kazandırdı.

30 Eylül 2016 Cuma günü Belediye Başkanlığı toplantı salonunda bir toplantı yapılarak konuyla ilgili LEADER Yerel Kalkınma Uzmanı, Orhan Polat ve Yerel Kalkınma Uzmanı Hale Ertopçu Boztepe bilgi verdi. Toplantıya Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İl Genel Meclisi Üyesi Gönül Hayati Özkan, Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen, İlçe Tarım Müdürlüğü Yetkilisi ve Sivil Toplum Kuruluş yetkilileri katıldı.

Uzman Orhan Polat, “Altı haftalık bir çalışma programı uygulayacağız, 10-11 Ekimde paydaş ziyaretleri kapsamı da STK, Kamu Kurum Kuruluşları ve paydaşlar ziyaret edilecek. 12 Ekim 2016 tarihinde Kamu Kurum Kuruluşları ile saat 10.00’da; aynı gün saat 14.00’de gençler ve bayanlarla ayrı bir toplantı yapılacak. 13 Ekim 2016 tarihinde saat 10.00 STK ‘larla ( dernek, vakıf, odalar, birlikler vb); 14.00 de ise özel sektör ( işletme sahipleri, çiftçiler vb) toplantılar yapılacaktır (en az 50 kişilik katılım ile). 25 Ekim 2016 ve 27 Ekim 2016 tarihlerinde tüm herkesin katılımı ile yapılması planlanan genel toplantıda bilgilendirme yapılarak, sorunlar ele alınırken ilçenin değerleri incelenecektir. Zayıf yönler tespit edilirken fırsatlar ve tehditler etüt edilecektir. 7 Kasımda yapılacak genel toplantıda ilçemizin öncelik alanları tespit edilecektir. Bu öncelik alanları Yerel Kalkınma Stratejisinin temelini oluşturacaktır. Boraboy Gölü, Alpaslan Müzesi, aromatik bitkilerin zenginliği Taşova’nın ön plana çıkan değerleridir. LEADER çalışmaları sayesinde Taşova ilçesi uluslararası alanda ön plana çıkarak on yıllık bir süreçte yılda 10.000 turistin ziyaret edeceği bir yer haline gelebilir.” Polat; sözlerini kurulacak dernek hakkında bilgi vererek tamamladı.

Toplantı sonrası Başkan Öztürk tarafından dernek için tahsis edilen eski Belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

leader-tasovaleader-tasova3 leader-tasova2

Yorum Ekle