KUŞ DİLİ SERENAD…

0

Sesli sessiz bahar yağışı altındaki tüm ıslanışın tendeki serinliği tatlı bir yolculuğu başlatıyor. Kendi kanat çırpınışında gökyüzünde uçuşa geçiriyor. Zafer ötesinde mutluluk adına, başarı adına, hizmet aşkıyla yaşanması gerekli ne varsa kendiliğinden bir araya geliyor ve kendi istikametinde yoluna devam ediyor.


 


        Başkentin ana damarlarıyla seslenişe geçiyor duygular.  Sonra, kendi çırpınışında Anadolu olmanın olgunluğunda Türk-İslam kültürünün mısralara oturuşu var. Birikim ve uygulamanın hücreleri teslim alışı var. Kendi iç dünyasının yürekle bütünleşmiş, şekillenmiş ve dahi Müslüman Türk kimliğinin kelimeleri ilmek ilmek işleyişinde sadelik, düzlük, duru ve riyasız anlatımı var.


 


Önce Ankara sonra Bakü, İsabetli bir seçimdir. Şair, Türk dünyası ve dünya ülkelerine uzanan yolculuğuna, doğru başkentten başlamıştır. Sağlıklı adımlarla edebiyatın derinliklerinde hak ettiği noktaya ulaşmak için çok çalışan bir şair olarak yeni kitabı bize ulaşmıştır.


 


        Can ile canan arasındaki ince çizgiyi dozunda ayarlayan, perde arkasında akıntıların dolunay çıkmazının gizli saklı yamaçlarında aşk esintisiyle gelen yâr’i anlatımdaki güzellik, yüreği sevdalılar tarafından anlaşılacaktır.     


 


        Şair Ünal Kar ve Kuşdili Seranad (25 dilde aşk) mükemmel diyebildiğim bir eser olarak çok kısa bir süre içinde okuyacağınız eser.


 


 KÜMBET altında (eğitim-kültür-sanat ve edebiyat) dergisinin yayın ve yönetim kadrosunda olan şair, Kümbet altında dergimizin yayına başladığı baba ocağı Tokat’ta; ocağı yakan, dumanı tüttüren gönül eridir.


 


Dergi bir kimliktir, kişiliktir, anlam ve anlayıştır. Tavır alıştır. Yürekte bir sevdayı taşıyıştır. Bir tutumun bütünlüğüdür. Dergi bir amaç,  kuvveden fiile geçmesidir. Dergi bir duruştur. Dergi, aynı zamanda yeni bir varoluş biçimidir. Kendini ispat etme, dik durma, karşı koyma, hürriyetin yelpazelediği fikirlerini anlatabilme, ifade edebilme cesaretidir.


 


Dergi bir algılama biçimidir. Hayatı, eşyayı yeniden yorumlama işidir. Dergi samimiyettir. Kendini anlama, kendine varma işidir. Dergi söyleyecek sözü olanların ihtiyacının karşılanmasıdır. Dergi, ulaşılmaz ufukların yakınlaşması, farklı dünyadaki insanların buluşmasıdır.


 


Anadolu’daki dergilerin var olma sebebi, elbette yüreği yanık, büyük sevdaların bu insanları titretmesidir.


 


Kümbet altında dergisi Tokat’ın Anadolu ve dünyaya açılan penceresidir.


 


Şunu asla unutmamak gerekir ki Türk edebiyatında son asırda adından söz ettiren ne kadar şair, yazar, hikâyeci, denemeci, fıkracı, makaleci varsa hemen hepsi dergilerin hediyesidir.


 


Dergiler bir okuldur. Eski ve halen yayın hayatındakilere baktığınızda dergilerle bütünleşen isimler ve edebiyat dünyasına kazandırdıkları yazar ve şairler vardır.


 


Ünal KAR, Kümbet altında dergisinin edebiyatımıza kazandırdığı çok önemli genç şairlerdendir. Şair, önümüzdeki yıllarda olması gerekli yerde alın teriyle olacaktır.


 


Edebiyat dünyasında birlikte yürümek, Kümbet altında dergisinin her noktasında bir ibadet aşkıyla çalışıyor olmak huzur veren bir mutluluktur.


 


        “Kuş Dili Serenad” Ünal KAR ‘ı ülke sınırları dışına taşıyacak, başta Türkçe konuşan kardeş ülkeler olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde gönül erlerinin yüreğine ulaşacaktır.


 


        İnanıyorum ki kitap daha yıl olmadan 2. baskıya geçecek aşkı 40 dilde anlatarak kendi alanında ciddi bir eser olarak anılacak, inanıyorum ki ilkler arasındaki yerini de almış olacaktır.


       


Göl yayınlarından çıkan kitap, şairin anne ve babasına ithaf edilmiştir.


Sevgili dost Ünal KAR başarıların daim olsun, yürüyüşün kutlu olsun.         


 


 

Yorum Ekle