Buradasınız: Anasayfa / Köyler

Kategori Arşivi: Köyler

Haber Aboneliği<

Taşova köyleri hakkında ki haberlerin yayımlandığı kategori.

GÜRSU GÖLETİNE SAZAN BALIĞI BIRAKILDI

re - Kopya

Amasya İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan ve 9 Mayıs 2015 günü törenle açılışı yapılan Şehid Onbaşı Himmet Aydemir sulama  göletine, Amasya Gıda –Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından bırakılan sazan balığı yavruları doğal ortamda yaşamına başladı.   Konu ile ilgili bir açıklama yapan Taşova Gıda-Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Okur, ‘’Özel poşetler içerisinde Ankara’dan getirilen balık yavruları, göl suyuna adapte ... Devamını Oku »

ŞAHİN YAYLASI 9. KEZ ŞENLENECEK

DSCF9111

1250 rakımlı ilçemizin gözde mesire yeri olan Şahin Yaylası 9. yayla şenliğine hazırlanıyor. Dönemin belediye başkanı merhum Ardıç tarafından ilk kez 2005 yılında başlayan Esençay Şahin Yaylası şenlikleri 2 yıl dışında sürekli olarak yapılıyor. Belde olduktan sonra geçtiğimiz yıl muhtarlık tarafından düzenlenen şenliklerin dokuzuncusu 18 Temmuz 2015 Cumartesi günü ( bayramın ikinci günü ) gerçekleştirilecek. Şenliklerde; Şahin Yaylası o ses yarışması, ... Devamını Oku »

Kaymakam Kudret Kurnaz iki Pınarda iftar açtı

20150624_200048

2 ay önce ilçemizde göreve başlayan Kaymakam Kudret Kurnaz, köy gezilerini iftar davetleri ile sürdürüyor. 23 Haziran 2015 Salı günü Tekpınar (Kıranürgüp) köyündeki iftar davetini, aynı akşam “Taşova Kültür Akşamı” nedeni ile erteleyen Kaymakam Kudret Kurnaz 24 Haziran Çarşamba günü Tatlıpınar (Darmaderesi) köyündeki iftara katıldı.   Kaymakam Kudret Kurnaz, beraberinde Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Aydoğan, Kaymakamlık ... Devamını Oku »

TARLADAN    SOFRAYA   KİRAZ.

1

    Ülke genelinde her yıl ünü giderek artan    ilçemize  bağlı  Alpaslan köyünün kirazı  bu yıl Karadeniz bölgesi başta olmak üzere; Kayseri, Van, Erzurum, Çorum, Ankara ve il ile  ilçelerden gelen tır, kamyon ve kamyonetlerle satılıyor.   Aroması ve uzun mesafeye  dayanıklılığı ile ün yapan  Alpaslan kirazının  toplama mevsimi 35 günlük  sürüyor.  Kiraz toplama mevsimini  iyi değerlendirmek isteyen  kiraz üreticisi ... Devamını Oku »

ÇALIŞKAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

IMG_clskn_0_01_1231 (3)

           İlçemiz Elmakırı (Kirampa) köyü halkından  eski nakliyeci esnaflarından Necmi Çalışkan’ın torunu, Asalet Çalışkan’ ın oğlu Necmi Çalışkan (14) hayatının baharında vefat etti.         Galatasaray futbol takımı tutkusuyla da bilinen Necmi Çalışkan, Tekke köyü Ortaokulu 8. sınıfını  bu yıl bitirmişti. Merhumun Galatasaray forması ailesi tarafından tabutunun üzerine konulurken, çocuk denecek yaşta hayatını kaybeden Necmi Çalışkan, ailesini ... Devamını Oku »

Sosyetenin gözdesi dolmalık yaprağın hikayesi

ASMA YAPRAĞI 004

İlçemizde  güz  mevsimi hazırlıkları erken başladı, taze asma yaprakları salamura için hazırlanmaya başladı bile. İlçemize 7 kilometre uzaklıktaki  Hacibey köyünde ,sabahın erken saatlerinde üzüm bağına   asma yaprağı toplamaya giden bayanlar, titizlikle topladıkları   asma yapraklarını   evlerin  önünde  zeytinyağlı  ve etli dolmalık  için cinslerine göre ayrılarak  demetliyor . Geleneksel yöntemlerle  kazan içerisinde sıcak su ile haşlanan  yaprakların suyu akması için bir süre ... Devamını Oku »

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA SIKI TAKİP

kenevir

Son aylarda ilçemiz Jandarma Komutanlığının uyuşturucu ile yaptığı mücadele takdir topluyor. İlçemiz jandarma ekiplerince değişik günlerde boş araziye ekilen  285 kök Hint keneviri, 10 gram esrar ve 10 gram kenevir bitki tohumu ele geçirildi. Söz konusu uyuşturucu madde,  güvenlik güçlerince yerlerinden sökülerek imha edilmiş olup, Jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Devamını Oku »

GENE KENE!..

kene

Son yıllarda her yaz mevsimi geldiğinde ilçemizin kabusu olan kene vakası yeniden baş göstermeye başladı. 2014 yılında 7 canımızı kurban verdiğimiz Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA)  vakası ilçemize bağlı Kavaloluğu köyünde görüldü. Fatma Çınar (50) isimli vatandaşımız kene ısırması sonucu kaldırıldığı ilçemiz Devlet hastanesinden,  Tokat Devlet Hastanesi KKKA Ünitesine sevk edilmiş olup, tedavisi sürüyor. Hastamıza Cenab-ı Allah’tan acil şifalar dilerken, ... Devamını Oku »

  ERASLAN  AİLESİNİN  ACILI GÜNÜ

Adem Eraslan

  İlçemiz   Sepetli   köyünden   Eraslan Petrol işletmecisi  Osman  Eraslan’ın babası, Metin Eraslan’ın ağabeyi  Adem  Eraslan ( Hacı Adem) ( 68)  hayatını kaybetti. 70’li yıllarda, stabilize köy yollarında   aldığı minibüsle uzun yıllar yolcu taşıyan ve  yaz aylarında  Elmapınarı  yaylasında  yaşayan  merhum Hacı Adem Eraslan unutulmayan isimler arasında yer aldı. Son aylarda  rahatsızlığı nedeniyle  tedavi gören merhum Adem Eraslan, son olarak ... Devamını Oku »

GÜRSULULAR HER YERDE

IMG_6427

1950 yılları sonlarında İstanbul’a göç etmeye başlayan Gürsu (Tekelüze) köyü halkı İstanbul’un değişik semtlerinde 700 haneyi geçti. Özellikle Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yoğunlaşan nüfus zamanla Anadolu yakasına ve Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerinde kendi evlerine kavuştu. Eyüp-İslambey mahallesinde 3 dönemdir muhtarlığı kazanan çalışkan ve başarılı muhtarı ve aynı zamanda Gürsulular Derneği Başkanı Recai Şahin’i 7 Haziran seçimleri öncesi işlerinin yoğunluğu nedeniyle ... Devamını Oku »