İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI KUTLANDI

0

Şehit Polis Ahmet Yaşar  Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi konferans salonunda yapılan program ile “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası ” kutlandı.

12 Aralık 2017 Salı günü saat 10.00’da , Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan programa; Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, Daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Okul Müdürü Osman Uysal  günün anlam ve önemini  belirten konuşmasında  günlük yaşamımızda hak ihlallerinin olduğunu vurgulayarak; “Dünya Birleşmiş Milletler Örgütünün insan haklarının  bir bildirge ile  teminat altına alması, hak ihlalleri ile ilgili mücadelede  Uluslar arası hukuki birer zemin oluşturması açısından önemlidir. Ancak ortaya koyduğu eylemler  oldukça yetersiz kalması hak ihlallerinden  çok siyasi hedeflerin gözetilmesi yaşanan dramı önleyememiştir. Demokrasi kavramı halkın medeniyeti tarafından ortaya atılmış kendi içerisinde güzelleştirilmiş ama kendi dışındaki insanlığa uygulatılmamış. Son zamanlarda çocuk istismarları, Kadınlara  şiddet olayları gibi konularda İnsan hak ve Özgürlüklerinde  eksiklikler olduğunu göstermektedir. Oysa insan hakları Hazreti Peygamberimizin yaşayışı ile ortaya koyduğu, uyguladığı ve insanlar arasında eşitliğin uygulandığı bir yaşam tarzıdır. Batı medeniyetinin temelinde insan sevgisinin olmadığını görüyoruz.” dedi.

Program günün anlamını anlatan şiirlerin okunması, insan hakları hakkında video sunumları gösterimi ve yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi ile sona erdi.

Yorum Ekle