İLÇEMİZDE TOPLU AÇILIŞLARA” MEHTER TAKIMI” DAMGASINI VURDU

0

              

     İlçemizde yapımı tamamlanan Seyyid  Nureddin Alpaslan Yatılı Hafız Kız Kuran Kursu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve 200 yataklı Ortaöğretim Öğrenci Yurdu’nun açılışları 25 Ekim 2013 Cuma günü saat 17.00 da  çevre düzenlemesi yeni yapılan tören alanında (Eski Tekel bahçesi ) yapıldı.

          Vali   İbrahim Halil Çomaktekin’in de katıldığı i ve sunuculuğunu Atatürk Ortaokulu Müdürü Abdullah Seçkin’in yaptığı Program, saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinin sunduğu halk oyunları gösterisinden sonra Taşova Kaymakamlığı ve Atatürk Ortaokulu Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve kısa zamanda  açılış programına yetiştirilen , protokol ve izleyiciler tarafından takdir gören  mehteran gösterisiyle devam edildi.

        Halkoyunları ve mehteran gösterileri yapan öğrencileri kutlayarak konuşmasına başlayan Vali İbrahim Halil Çomaktekin “Ülkemizin her tarafında olduğu gibi Taşova ilçemizde de gerçekten hizmetler sağanak, sağanak geliyor. Hizmetler konusunda büyük bir bereket yaşanıyor. Gerçekten devletimiz ve hükümetimiz vatandaş odaklı hizmet anlayışı gereği insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesi doğrultusunda son yıllarda vatandaşlarımıza dönük kamu hizmetlerini sunarken vatandaşın her kesimine en iyi hizmeti sunabilmek için büyük bir çaba içerisindedir. Artık devletimizin ödenek sıkıntısı yok. Sadece bugüne değil ileride muhtemel olabilecek hizmetler için uzun vadeli öngörüler yapan, planlamalar yapan ve bu konuda büyük hizmetler sunan güçlü, büyük bir devletimiz, hükümetimiz var. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bugün Taşova’mızda da bunu müşahede ediyoruz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

       Amasya Milletvekili Avni Erdemir “Bugün mutluyuz. İçimiz sıcak, zira Taşova’da güzel hizmetlerin açılışında beraberiz. Bu binalar uzun yıllar Tekel binası olarak hizmet etti. Bugün burası kamu kurum ve kuruluşlarının kampüsüne dönüştü. Eğitimle ilgili bir pansiyonun açılıyla da ilgili buradayız. Amasya’mız son yıllarda eğitim alanında çok önemli yatırımlar, hizmetler aldı. Bugün itibarıyla Türkiye’de öğretmen başına düşen öğrenci sayısı yirmi; Amasya’mızda on üç. Amasya’mız Türkiye’nin öğretmen bulundurma bakımından üçüncü ili. Okulöncesi eğitimin yaygınlığı bakımından son altı yıldır Amasya’mız Türkiye birincisi. Eğitimin meyvesi geç alınır ama iyi bir meyvedir. Amasya’da 2003 yıllarında ortaöğretim yurt kapasitesi 1350 (bin üçyüz elli) iken bugün itibarıyla 4050 (dörtbin elli) kapasitesine ulaştı. Bugün itibarıyla sekiz yüz kapasiteli öğrenci yurdu inşaatı devam ediyor. Dedik ki 2011 yılında Amasya’ya eğitim alanında bir tane yatırım yapılacaksa o da Taşova’ya yapılacaktır, dedik ve sözümüzün arkasında durduk ve bugün o sözün arkasında durmanın, Taşovalı hemşerilerimizle birlikte pansiyonun açılışının heyecanını yaşıyoruz” dedi.

           Kaymakam  Engin Uysal konuşmasında, “İlçemizde 1965 yılından sonra ilk kez hafız yetiştirebileceğimiz bir Kuran kursunu açmanın sevincini yaşıyoruz. Taşovalıların yakından tanıdığı Taşova eski müftüsü Hafız Mehmet Ali Gültekin’in yetiştirdiği hafızlardan yaklaşık elli yıl sonra bu ilçede tekrar devlet-vatandaş işbirliği içerisinde Kaymakamlığımız eliyle hafız yetiştiren bir kurs açılması ilçemiz için önemli bir gelişmedir. Bugün ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hizmet binası ile iki yüz yataklı Ortaöğretim Öğrenci Yurdu’nun da açılışını yapacağız.

İlerleyen süreçte Meslek Yüksek Okulu, Gençlik Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, Yeni İmam Hatip Lisesi ve yurdu bizler için önemli hedeflerdir. Metruk eski Tekel binalarının bu şekilde güzelce değerlendirilmesi gibi mevcut hedeflerimizin de zaman içerisinde gerçekleşeceğine inanıyoruz” diyerek bu yatırımların yapılmasında emeği geçen kurum, kuruluş ve özel kişilere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Özgür Özdemir ise “Bu güzel taş binalar artık Taşovamızın resmi kurumlarının toplandığı bir merkez haline geldi. Benim de bunun altında imzam olduğu için memnunum. Burada toplanan resmi kurumlarımız halkımıza güzel hizmetler yapmaya devam edecekler. Bu meydan, bu külliye çok daha güzellikler katacak ve Taşovamız o şirinliğine yakışan bir ilçe haline gelecek. Taşovamızın alt yapı ve yağmur suyu isale hattı yapımı başlamıştır. Bu yatırımın maliyeti 10300000 TL (Onmilyon Üçyüzbin Lira) olup bunun yarısı olan 5150000 (beş milyon yüz elli bin) TL’si Belediyemizden, diğer yarısı ise devletimiz tarafından ödenecektir. Ayrıca, Kapalı Halk Pazarı projemiz var. Şehir içi içme suyumuzun projesi de çizim aşamasındadır. Doğal gaz ile ilgili çok talep var, onunla da ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu güzel açılışların Taşovamıza güzel hizmetler vermesini temenni ediyorum” dedi.

Seyyid Nureddin Alpaslan Yatılı Hafız Kız Kuran Kursu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve 200 yataklı orta öğretim öğrenci yurdunun Valimiz Sayın İbrahim Halil Çomaktekin ve protokol üyeleri tarafından açılışları yapıldıktan sonra yeni yapılan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Taşova Meslek Yüksek Okulu inşaatında incelemelerde bulundular.

Açılış programına, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Ak Parti Amasya Milletvekili Sayın Avni Erdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Sayın Metin Orbay, Taşova Kaymakamı Engin Uysal, Belediye Başkanı Özgür Özdemir, il ve ilçe kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.

 DSCF1305 DSCF1307 DSCF1309 DSCF1310 DSCF1313 DSCF1315 DSCF1317 DSCF1319 DSCF1322 DSCF1326 DSCF1330 DSCF1332 DSCF1333 DSCF1337 DSCF1340 DSCF1345 DSCF1346 DSCF1349 DSCF1350 DSCF1355 DSCF1356 DSCF1357 DSCF1360 DSCF1362 DSCF1363 DSCF1364 DSCF1366 DSCF1367 DSCF1370 DSCF1372 DSCF1373 DSCF1374 DSCF1375 DSCF1377 DSCF1380 DSCF1384 DSCF1387 DSCF1389

Yorum Ekle