EVET-HAYIRIN SEBEPLERİ VE SONUÇLARI

0


            Geçenlerde eski bir öğrencim geldi ziyaretime. Tunceli’de Jandarma uzman çavuş olarak görev yapıyormuş. Uzunca sohbet sırasında ben daha kendisine soru yönetmeden anlatmaya başladı.


            Hocam dedi, şu an bulunduğumuz yerde terör olayları relantide. PKK şimdilerde 12 Eylülde yapılacak referandumda halka ya sandığa gitmemesi ya da “HAYIR” vermesi konusunda baskı yapıyor. Bizim şu anki görevimiz, PKK nın halk üzerinde kurmaya çalıştığı baskıyı önlemeye çalışmak. Halk üzerinde illegal bir şekilde oluşturulmaya çalışılan baskıya engel olmak, bunu yapıyoruz. 


            Çok etkilendim, çok düşündüm, şaşkınlığımı gizleyemeyip, dişlerimi dudağıma gömerek başımı iki elim arasına aldım ve tekrar düşündüm.


            Terörün karşısında olanların, bilerek veya bilmeyerek terörle aynı kulvarda buluşmuş olmaları vicdanımı sızlattı doğrusu. Kendi kendime dedim ki, ey “HAYIR” kampanyası yürüten muhalefet erbabı neden böyle yapıyoruz? Cevap verdiler, “AKPARTİ” ile hesabımız var. Efendiler! AK PARTİ ile hesabınız varsa bu hesabı genel seçimlere erteleseniz de bu gün oylamasını yaptığımız anayasaya “EVET” deseniz? Hatta istemesek bile, kerhen bile olsa bu kararı gözden geçirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.


            Evet AK PARTİ ile genel seçimlerde hesaplaşabiliriz. Ama “HAYIR” oylarının çok çıkması veya sandığa gitmemenin yüksek olması “PKK” nın elini ne kadar güçlendireceğinin hesabını göz ardı etmemiz doğru olmasa gerek. Zaten Başbakan her fırsatta bu referandumun bir AKPARTİ projesi olmadığını açık ve net ifadelerle beyan ediyor. Muhalefet ise maalesef AKPARTİ yi vurmak veya yıpratmak adına bize göre çok tehlikeli bir tercih yapıyor.


            Bilinmelidir ki kimi olaylar sebeplerine kimi olaylar da sonuçlarına göre değerlendirilir. Bu referandum sebeplerinden daha çok sonuçlarına göre değerlendirilmesi gereken bir olay olacaktır ve eğer “HAYIR” oyu çok çıkarsa ya da katılmama yüksek olursa terör örgütünün uzantısı olan siyasi irade bunu kendi etkinliğinin meyvesi olarak okuyacak ve özellikle yöre halkına güç gösterisi olarak sunacaktır. Hatta daha da ileri gidip dışarıdaki patronlarına da pozlanacaktır.


            İyi hatta çok iyi düşünmemiz gerek. “HAYIR” diyerek ne kazanırız ya da ne kaybederiz, “EVET” dersek ne kazanır, ne kaybederizin hesabını çok iyi yapmamız gerek. Bu referandum bize göre; Ne Yüce Milletin güzide ordusuyla hesaplaşmak, ne hükümetle ve ne de “AKPARTİ ile hesaplaşmaktır. Bu referandum dayatmadan uzak, darbe kokusu olmayan tamamen sivil iradenin anayasası olacaktır.


            İnşallah hayırlısı olur.


  

Yorum Ekle