ESENÇAY  HALKININ YAYLA EYLEMİ

0

 

Tokat-Erbaa Koçak köyü ile Amasya –Taşova Esençay köyü  arasında bulunan Buğalı Yayla davası  yıllardır çözülemiyor.

1994 yılında yayla  davası yüzünden  Esençay köyünden bir kişinin vurularak hayatını kaybetmesi üzerine  olay iki köy arasında gerginlik oluşturmuştu. 1997 yılının Mayıs ayında Tokat ve Amasya  valileri ve İl Jandarma alay komutanlarının köylülerle bir araya gelmesi  ile  düzenlenen yemekte   barış sağlanmıştı.

Olay mahkemeye intikal etmiş ve sonuçlanmış olmasına rağmen iki köy arasındaki yayla davası bir türlü bitmedi. 25 Mayıs 2015  Pazartesi günü Esençay  muhtar Hacı Bekir Konya ile bir gurup Esençaylı Kaymakam Kudret Kurnaz ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonucunda Kaymakam Kudret Kurnaz,  Amasya İl Tarım Müdürlüğünün  yaylayı boşaltın  talimatları doğrultusunda  görüş beyan etti. Her yıl yayla mevsimi geldiğinde  sorun olan Buğalı yaylası  için Kaymakamla görüşen heyet , görüme sonrası  umduğunu bulamadıklarını dile getirdiler.

Esençay  Muhtarı Hacı Bekir Konya; “Buğalı yaylasının kiralanması için müracaata bulunduk. Mera komisyonu bu sizin en doğal hakkınız. 6 bin lira parayı yatırdık, yayla bize kiralandı. Ayın 15‘nde  hayvanlarımız  yaylaya çıktı. Bugün ayın 25’i  hayvanlar orada  iken  Amasya Tarım İl Müdürü “Burası sorunlu imiş, sehven yanlışlıkla size verdik. Buradan ineceksiniz, ben anlamam ineceksiniz”  dedi Ben indiremiyorum, gücü yeten varsa gelsin indirsin. Biz inmiyoruz dedik. Tokat jandarma geldi ineceksiniz dedi. Biz mülki amirimiz Kaymakamımız var . Kaymakamımız ne diyorsa onu yaparız. 6 bin lira yatırdık Kaymakam bey  açıklama yapsın , ben ikna edemiyorum. Burası 20 köye yetecek büyüklükte bir yayla. Ama Koçak köylüleri ben size burayı otlatmam diyor. Benim elimde belge var. Ama , Amasya İl Müdürü  devletin adamı  bütün yanlışlık ondan kaynaklanıyor. Nasıl yanlışlık yaparsın bu 23 kişi, bir iki kişi değil. Böyle olur mu ?”Kaymakam Kudret Kurnaz ile görüşen Esençay muhtarı Konya yaptığı açıklamada; ” Kaymakam yayladan  inin diyor. Yasal olarak yapacağımız bir şey olmadığını söyledi.” dedi.

YAYLA 001 YAYLA 002 YAYLA 003

 

Yorum Ekle