DÜNYA HAYATI

0

 


Kıymetli okurlar,eskiden beri söylenen bir söz vardır,dünya saadeti kanaattendir.


Çok rıza gösteren az kederlenir.Çok tamahkar olmak ise pek çok eziyete katlanmak demektir.


Kanattkar insan,hayası ile şehvetini,sevgisi ile hasedini,allah korkusu ile hasedini,Allah korkusu ile kinini,sukuneti ile gazabını,rızası ile hacetini,doğruluk ve dürüstlüğü ile ihtiyaç ve hevesini aşan kişidir.


Paylaşan insan sorunsuz bir gönüle ve kanaatkar   bir gönüle sahip olur.Kendisine verilenlerden razı ve diğer insanlara karşı sorumluluğunun olduğunun şuurundadır.


Bu şuur kendine kalmayacak bir dünyada hakkıyla yaşayıp gitmektir. Bakın,Yunus Emre ne diyor..


“Şu karşıki dağlar karlı dağ olsa


Etrafı mor sümbüllü bağ olsa


Ağa olsa,Paşa olsa,Bey olsa


Yakasız gömleğe sarılır bir gün.


Evet değerli okurlar,bu dünya  nimetlerinden bolca faydalan  ve onların tadına varan ne  insanlar gelmiş geçmiş bu dünyadan.


Şairin dediği gibi,ağalık,paşalık veya beylik, insana bir şey kazandırmaz.son bellidir ve kesindir. Doğru olan bu dünyada güzel çabalar ile allahın lutfunu ve keremini hak etmektir.


Değerli okurlar,


Hz Ali Efendimiz şöyle seslenir.

Çirkin işlere bulanmamış müslüman bir kişi çirkinlik anıldığı zaman ürperir,Allah korkusuyla titrer.Aşağılık karakterli ,insanlar ise,ilk oyunda kazanıp borçlarını ödemeyi uman mağrur kumarbaz gibidir.Oysa hıyanetten uzak müslüman Allah’a dua ettiğinde iki iyilikten birini ister:Ya Allah katında olanların kendisi için daha hayırlı olduğunu düşünür ve onu ister yada Allah’ın kendisine dünyalık rızık vermesini ister.


Birde bakar ki hem zenginlemiş, çoluk çocuk sahibi olmuş hemde şeref ve takva sahibi.


Kazanç iki çeşittir.Servet ve çoluk çocuk dünya kazancıdır.Amel’i salih ise ahiret kazancıdır.Allah bazılarına bu iki kazancı birlikte nasip eder.


Dileriz yüce rabbim bizlere,her iki  şeyin hayırlısını nasip eder.Paylaşımcı ve fakiri fukarayı yetimi korup kollayanlardan eyler.. saygılarımla…


 


Sami ASLAN-Şair Yazar


Alıntılarla…

Yorum Ekle