CHP’den 23 NİSAN KINAMA ve KUTLAMA MESAJI

0

“Bu günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 98. yıldönümünü kutluyoruz.1. Dünya savaşı sonrasında ittifak devletlerinin yenilmesi ile bu ittifakta bulunan Osmanlı Devleti, Mondros ateşkes antlaşması ile 30 Ekim 1918’de savaştan çekildi. Bu antlaşma ile ingilizler, fransızlar, italyanlar ve yunanlılar tarafından ülkenin bütün stratejik noktaları işgal edildi. 16 Mart 1920’de Meclis-i Mebusan işgal edilerek dağıtıldı. Yeni meclisin işgalden uzak bir noktada kurulması gerektiğini belirten Mustafa Kemal’in gayretleriyle 23 Nisan 1920 günü Ankara’da TBMM kuruldu. Milli mücadele M. Kemal’in başkanlığındaki bu meclis tarafından Ankara’da yürütüldü ve başarıya ulaştı.

TBMM’nin açılışının 1. yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Milli Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması ile önce 1 Kasım olarak kabul edilen 1935’de 23 Nisan Milli Bayramı ile birleştirilen “Hakimiyeti Milli Bayramı” ile Himaye-i Etfal Cemiyetinin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramının kendiliğinden birleşmesi ile oluştu. Daha sonra 1980’de resmi olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adını aldı.

Ana hatları ile özetlediğimiz çok sıkıntılı süreç sonucunda emperyalist işgallere  ve baskılara rağmen Milli mücadeleyi başarıya ulaştıran ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak  çağdaşlaşma yolunda  bir çok devrimleri hayata geçiren TBMM ve Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kadrosunun başarısını görmezden gelerek “duraklama  devri” olarak niteleyen tarih bilincinden yoksun günümüz Meclis başkanının talihsiz açıklamasını reddediyor ve kınıyoruz.

Bu vesile ile bütün dünya çocuklarının ve ülkemizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Cumhuriyet Halk Partisi

Taşova İlçe Örgütü

Yorum Ekle