CHP MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÜNSAL MECLİSTE İLÇEMİZİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

0

İlimiz Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Hüseyin Ünsal, TBMM Çevre ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonlarında yaptığı konuşmalar ile il ve ilçemizin sorunlarını dile getirdi.

 

Ünsal konuşmasında  Çevre ve Orman Bakanı (eski DSİ Genel Müdürü) Veyse Eroğlu’ya hitaben: “Ayriyetten size bir yazılı not olarak verdim. Bakanlığınız kapsamında değil ama Çaydibi’ne bir gölet yapıldı. Çok az bir paraya ihtiyaç var ki bu rakam şu an 700 bin YTL civarında. Bu para çıkarıldığında bu gölette su toplanmaya başlanacak ve ülkemiz bamya ihtiyacının neredeyse %50’sini karşılayan bu bölgemizde ciddi bir üretim artışına neden olacak. Bu konudaki desteğinize de ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum.” Dedi. Çevre ve Orman Bakanlığı plan ve bütçe görüşmesinde Yeşilırmak’taki kirlilik ve balık ölümlerine de değinen Ünsal: “Taşova yolunda yapılan hidro elektrik santrallerinin 50 megavatın altında olduğu için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporları alınmıyor ama buradaki çiftçilerin çok ciddi şikayetleri var. Bu konudaki şikayetleri bir soru önergesi olarak dile getirdik, bu konuda da ilginizi bekliyoruz.” Dedi.

 

Milletvekili Ünsal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmeleri esnasında Bakan Ertuğrul Günay’a hitaben: “Amasya genelinde 21 beldemiz kapandı. Taşova ilçemizin Alpaslan Belediyesi de kapanan belediyeler arasında. Bakın orada 1964 yılında toplanan arkeolojik  ve etnografik parçalar bir müze haline getirildi. 1994’de Belediye müzeyi geliştirdi, çok güzel bir Alpaslan müzemiz var. Belediye kapanınca müzenin İl Özel İdare marifeti ile korunmasının pek bir gereği yok. Bu müzenin Kültür Bakanlığınca ciddi bir  şekilde elden geçirilip koruma altına alınması gerekiyor. Bir de Boraboy Gölümüz var. Abant’a taş çıkartacak çok harika bir mesire yeri. Buradaki Belediye de kapanıyor. Bu durumda bu güzellikler mahvolacak, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu gölümüze mutlaka sahip çıkması gerekir.” Dedi.

Yorum Ekle