ÇEPEÇEVRE TAŞOVA Gezi Notları

0

2017 yılının yaz mevsimi boyunca ilçemizi çevreleyen komşu illerimizin bir çok ilçesinin köy ve yaylalarını gezme fırsatımız oldu.

Amasya merkez Yuva köyü içinden girdiğimiz ilk seyahıtımızda Boğalı yaylarının eteklerindeki Yuva yaylası Darma, Dereli, Belevi, Kuşuf, Geydoğan, Çakırsu ve Esençay obalarını ve devamında Koçak Eksel Yaylası, Tanoba-Yavşan obasını gezdik. Bu arada Boğalı’nın zirvelerindeki Horosanlı Muhammedi Hüseyni ve Çalbaba türbesinde dua ettik. Osman Gürbüz ile yaptığımız bu gezide 1800’lü rakımlara kadar ulaştık.

Diğer bir gezimiz ise Alpaslan, Karsavul, Gökpınar, Aşağı Gökdere, Çökekli, Boyacalı, Çamlıkale, Karşıdöngel, Çarşıköy, Ardıç üzerinden Ayvacık ilçesine ulaştık. Ayvacık’a gelip de 330 metre uzunluğundaki Eynel köprüsünden geçmemek olmazdı. Samsun il merkezinden ise Yılanlıdere istikametinden Kaman, Başalan köyleri ver eleni Asarcık ilçesi, çay molasından sonra Şeyhli, Destek derken sabah çıktığımız bu seyahette akşamın geç saatlerinde Taşova’ya gelebildik. Talip Korkmaz, Abdullah Seçkin, Kadir Yüksel ev Halis Baltacı ile yaptığımız bu seyahat, unutulmaz anılarla dolu bir gün olarak daim hafızalarımızda kalacak.

Yine Talip Korkmaz, Abdullah Seçkin, Halis Baltacı ile yaptığımız Perşembe Yaylası gezisi unutulmayacak bir gün oldu. Aslında Perşembe Yaylası Başçiftlik üzerinden 120 km uzaklıkta, Ordu-Aybastı ilçesine bağlı bu yaylaya gidiş yolu olarak Reşadiye yolunu seçtik. Bereketli, Bozçalı ve Hatipli’yi gördük. Tokat il sınırına 5 km uzaklıktaki Perşembe yaylası yorucu bir yolu olsa da gerçekten görülmeye değer bir yayla. İnşa edilen gölet yaylaya apayrı bir güzellik katmış. Yaylada iki cami, çok sayıda lokanta ve esnaf bulunuyor. Adeta bir kasaba havasındaki yaylanın en önemli özelliklerinden bir diğer ise Mendereslerin o eşsiz güzelliği. İki kilometre uzaklıktaki Ciseli Şelalesi, Perşembe yaylasının bir diğer artısı. Dönüş yolunu ise Başçiftlik-Niksar üzerinden yaptık. Baştçiftlik 1459 rakımında kurulmuş küçük biil ilçe, kayak merkezi bu ilçenin son yıllarda ilgi odağı olan bir bölgesi.

Bir gezi durağımız ise Erbaa’nın Küçükyayla seyahati oldu. Muhittin Gündoğdu ağabey ile Abdullah Seçkin hoca ile yaptığımız bu gezide Küçükyayla ile Taşova yaylalarını kıyaslama imkanımız oldu. Mesire yeri bolluğu açısından çok önde olduğumuz Erbaa’nın bu yaylası itiraf etmeliyiz ki bizim yaylalarımızdan çok daha güzel. Osmanköy-Hacıali ve Canbolat arasındaki geniş düz alanları bizde sadece Halamaz yaylasında ve kısmen Kozluca-Küçükalan yaylasında görmem mümkün.

Herşeye rağmen diğer ilçelere göre daha avantajlı bir coğrafyadayız. Çevreye karşı daha duyarlı olmalı ve bu güzelliklerimizi tanıtıp korumalıyız.

Ahmet Günaydın

Yorum Ekle