CENNET KOKUSU

0

Birikmiş suskunluğum da kefenimi kundaklama, yüreğimi diri diri yakma vakti geldi. Sustu artık dilimdeki kelamlar, sustu artık dudaklarım,susar dudaklarım susmasına da ! Yüreğim gecenin en matemli anında susuşlarımı konuşturur. Saatmi ne saati ?Zamanı durdurdum saati bile sormayın bana. Ne kadar da suluymuş gözlerim meğer…
Anlatacağım, anlatacağımda ay batımında gelin bana. Çünkü sustum artık gündüze, geceye…
Bezen o kadar aşamadığımız duvarlar olur ki ! Duvarları andıran içinden bir türlü çıkamadığın paslı teller içinde ki kafesler de nefes alıp vermekte zorlanırsın. Bazen de o duvarlar taşa döner yüreğinde . Bazen yüreğin üşür kalın gri hırkanı giyersin birden. Çaresizliğin umuda dönüşeceği bir anı beklersin. Ancak o da yüreğini ısıtmaz .
Dünyanın bin bir derdi sarmıştır çaresizce benliğini. Rüzgarın sesi bile o anda fırtınaların sesini andırır sessizliğinde. Çaresizlikte kaç insan eder ki bir kişi? Bir kendisi, bir gölgesi, bir de hayali.
İşte tamda bütün umutlarıma havlu attım gidiyorum derken ! Çırpınıp dururken dertler denizinde …
İçinden bir ses çıkar göğsünü yırtarcasına. Kalbini delip ruhunu titretircesine. Dilinden dökülmeye başlar yutkuna yutkuna söyleyemediğin o sözler…

Anlatacağım ay battı galiba ..

Hani gençlik yılları vardır ya aşka ilk tutuluşun , ilk kez sevgiyi birinin gözlerinde yaşayışın , ilk kez birinin gözlerinde , yüreğinde sevilişin. Kalbinin titreyerek masumca attığı yıllar .
Ay onunla parlak , güneş onunla sıcak olur ya ! Bir an bile uzaklaşsan yanından gönlünü de yanında götürürsün ya ! Ömrünün en virane sapağında karşılaşır iki yürek. Düşler yokken var olur , gözlerin körken aydınlanır dünyan o anda.
“Senden sonra hayatımda sevebileceğim tek kız, ikimizin kızı olacak dersin ya ! Birde oğlumuz olsun dersin ya !”
İşte benim anlatmak istediklerim de tam da burada başlıyor işte…

En iyi muhabbetin sahibi çocuklardır. Noktasına virgülüne kadar yalansızdır cümleleri.
Evlat neydi tam olarak ; korktuğun yer, canın en tatlı yeri, baktığın gözün, tuttuğun ellerin, yürüdüğün ayakların, yemeğin, suyun, nefesin, ona gelmesin bana gelsin tüm acılar dediğin tek varlık…
İşte benimde bir aslan parçası oğlum ve bir kızım var böyle sevdiğim. Oğlum merhametli mi merhametli ve bir o kadar da kocaman yürekli bir adam gibi adam. Kızım da hala doğduğu yaşta , melek olarak gönderilmiş sanırım bize..
Yaklaşık yedi yıl Cerrahpaşa , Çapa ve SSK hastahanelerinde çareler aradık. Banklarda sabahladım. Eşimde her saniye başında. Evde eğitiminden okul’dan eğitimine çabalar sarf ettik . Şükür bu gün Anne ve Baba dışında çok nadir kelimeler var söylediği. Ancak her dediğini ve isteğini ancak gönül bağı ve sevgi bağı ile kurarak anlaşabiliyoruz. Yeterli mi tabi ki asla. Çabamız yaşadıkça sürüp gidecek elbette. Ancak bu güne kadar gelebildiğimiz nokta ancak bu kadar oldu. Günahkar dünyadan habersiz , kim demiş ki engeli var. Bilirim ki Rabbimin her verdiği nimet onun sayesindendir. Bilirim ki rabbimin verdiği her sabır , her şefkat ve yaşama olan bağlılığım onun sayesindedir.
Bilirim ki , cennetimdir. Cennetin tüm kapılarından ancak onu sevindirenlerin gireceği bir dünyanın sınavındayız.
Her lokmasını annesi verse de ağzına , onun merhametidir. Her lokması annesine bir cennettir. Kızımın her hizmeti annesine , babasına bilirim ki bir şehadettir…
Dili söylese keşke , “Ben şunu isterim baba !” Bulmaz mıyım onu hangi dağın ardında..
Ama bilirim ki bizimkisi ağır bir imtihandır.
Ancak bizimkisi bir kör döğüşü değildir asla bu dünyada, yakarsam da Allah’a vermez muhabbeti rüyamda bile kızımla asla ,
Bilirim ki bu yalan dünyanın birde hesap zamanı da vardır burada olmasa ARŞ-I ÂLÂ’ da. Orada konuşuruz belki !Umudum bitmez , inanın bu yalan dünyada olsamda yasta. Bu söylediklerim duygularımla baş edemeyişimdendir Allah’a sitem değildir asla… Göründüğüm gibi değilim! bakmayın yüreğimin solgunlaşıp durgunlaşmasına. Aslında en az çiçekler kadar renklidir kişiliğim. Lakin şimdilerde hüzün dolu bekleyişler ve imtihan içerisindeyim bilirim.

Kızım ,cennet bana senin kokundur, dünya ise nimetim.
Tüm engelli çocuk ailelerinin zorluklarını iyi biliyorum . Hepsinine sabır ve metanet diliyorum …
Allah’ım ! Efendimiz’e verdiğin şefkat , merhamet ve sevgiyi bizden eksik etme.
Rabbim ! Hoştur bana senden gelen, ha gonca bir gül, ya da fark etmez binlerce diken.. Bizi bu ve bunun gibi imtihandan mahrub eyleme ,âciz olanlardan eyleyip düşürme bizi feryâd-ı figâna hele ki sana isyâna ..
Bu yazımı okuyanlardan da tek isteğim bir duadan öte değildir. Dualarınızı alabilmek dileğiyle …

Sevgi , dua ve sevdiklerinizle kalın …
Naci Özkan

Yorum Ekle