ÇATALÇAM, KIRK KIZLAR, İNİŞDİBİ KANYONU

0

Ahmet Günaydın/

Yıllar yılı içimde bir ukdeydi. Erbaa’ya giderken, Uluköy, Andıran, Mülkbükü köyünden görünen zirvedeki iki ulu çamdan gözlerimi alamazdım.

O çamların başına varıp, Çatal çamı yakından görmek, Kırk kızlar efsanesinin hikayesini dinlemek, İnişdibi kanyonunu seyretmek bugüne nasip oldu. Eğitimci yazarımız Abdullah Seçkin ve kadim dostum Ahmet Usta ile 2 gün önceden planladığımız bu geziyi 11 Aralık 2016 Pazar günü gerçekleştirdik. Uluköy arazisindeki Andıran Kırı mevkiinden başlayan 1340 adım süren zorlu yürüyüşümüz başladı. 850 metrelik bu parkurda yaklaşık 300 rakımdan 650 rakıma ulaştık. İki kişinin ancak kucaklayabildiği iki tane devasa çam ağacı. İki çamın arası 3 metre mesafede Zirveye sanki işaret amacı ile dikilmiş gibi. Çamların yaşı 150-200 yıl  arası.  Havanın değiştiğini hemen hissettiğimiz Çatalçam tepesinde Kırk Kızlar efsanesini ULUKÖY kitabının da yazarı olan Abdullah hocamdan dinledik. Niksar ve ülkemizin bazı yörelerinde Kırk Kızlar efsanesi ile ilgili birçok rivayet var. Buradaki Kırk Kızlar efsanesinde;  “Çok eski yıllarda kralın zulümünden kaçan kızların Allah’a yakarışı sonucu taşa dönüşmeleri rivayet edilmektedir.

Zirveden, Kuzey doğu istikametine yürüdüğümüzde İnişdibi kanyonunun eşsiz güzelliği bizleri karşılıyor. Tozanlı ırmağı ile Kelkit ırmağının Erbaa Kale köyü yakınlarında Boğazkesende birleşmesi ile oluşan Yeşilırmak nehrinin ismi ile müsemma yemyeşil akışı fevkaladenin de fevkiinde bir görünüm oluşturuyor. Yamaç paraşütü için uygun bir çok tepeler var. Konakladığımız bu bölgenin karşısı Erbaa Dokuzçam (Geleğre) köyü toprakları. Erbaa’nın arazisi en geniş bu köyünün (yerel ağızla) Afırcık ve İvsi mezraaları  ile Samsun-Ayvacık ilçesinin tepeleri ve Yeşilırmak nehrine dökülen Ordu-Akkuş ilçesinin Karakuş ırmağı ve Salman kasabasının dağlarını görebilmek mümkün.

Çok yüksek olmamasına rağmen Çatalçam tepesinden 360 derece bir dönüşle; hem Akdağ’ı, hem Canik dağlarının bir bölümünü hem de Buğalı dağlarının zirvelerini görebiliyorsunuz.

Dört bir köşesinde saymakla bitmeyecek güzelliklere sahip ilçemizin bu güzel değerlerini güzel bir şekilde tanıtabilirsek, Taşova’mıza  turizmde de önemli bir katma değer sağlayabiliriz.

catalcam31catalcam-1 1catalcam-2 1catalcam-3 1catalcam-4

img-20161211-wa0017

 

 

 

Yorum Ekle