ÇANAKKALEDEN,İSTİKLALE

0

1 2 3 4 6 8 9 11 12 13 ç

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın sunuculuğunu Yeşilırmak Camii  İmam Hatibi Yaşar Özdemir yaparken program Sanayi Camii  Kayyımı Bayram Tuncel’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Taşova  İlçe Müftü Osman Bircan Tuğlu sunum konuşmasında,” Çanakkale Zaferinin Türk Milletinin tarihinde önemli bir yer teşkil etmekte olduğunu belirtti. Jopanlar Hireşomayı öğrencilere gezdirerek ecdadını anlatıyor. Biz de  Çanakkale   ruhunu gençliğimize yaşattığımız zaman  daha iyi anlamaya ve üzerinde yaşadığımız vatanın kıymetini daha iyi idrak etmeye başlayacaktır ”dedi.

     Kaymakam Engin Uysal konuşmasında  toplum ahlakına değindi.”Çocuklarımızı sokak canavarının eline bırakmayalım,zararlı dizilerden ,internet  ortamından uzak tutmak için sürekli ilgilenelim “dedi.  Kaymakam Uysal  tarihten örnekler vererek günün önemini açıkladı.

     Konferansta konuşmacı olarak katılan Türk Dli Edebiyatı ve tarih araştırmacısı  Osman Tunçel’in  akıcı ve görsel içerikli desteklediği konuşması sık sık davetlilerin alkışlarıyla kesildi.Çanakkale Savaşı’na ait kahramanlık destanlarını araştırmaları esnasında ulaştığı vesikalara ve tanıkların anlatımlarına dayanarak dinleyicilerine sunan Osman Tuncel, konuşmasına ;”Size yazılan tarihi değil, yaşanan tarihi anlatmak istiyorum” diyerek başladı.Tunçel, Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılmasının öneminin bugün geldiğimiz koşullarda daha iyi anlaşıldığını belirterek “Çanakkale Savaşına Van’dan, Hakkari’den, Diyarbakır’dan yurdun her yanından mesafeleri kat ederek savaşa katılan kahraman şehitlerin torunlarına dedelerinin fedakarlıkları iyi anlatılmalıdır”dedi.

 

        DAVETLİLER GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
   Bayan dinleyicilerin yoğun olduğu konferansta ; Slayt gösterisi ve konuşmacının  ,Seyit Onbaşının , Kınalı Hasan’la ilgili kahramanlıklarını   anlatırken izleyenler gözyaşlarını tutamadı.

        12 Mart 2013 günü saat 18.30 Belediye Düğün Salonu’nda başlayan programa Kaymakam Engin Uysal ,İlçe Müftüsü Osman Bircan Tuğlu, Belde Belediye Başkanları,daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorum Ekle