Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümü 70 kişilik kadro ile gün boyu kutlandı

0

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümünün kutlanmasına, ilçemiz Müftülüğünce sabah namazı sonrası düzenlenen etkinlikle başlandı.

Resmi program, saat 10.00’da Atatürk anıtına çelenklerin sunumu, saygı duruşu ve  istiklal marşının okunması ile başladı.

Jandarma Üst çavuş Samet Sert günün anlamını belirten konuşmasında; “Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı ve başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlarımız, askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü cihetiyle de dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir olaydır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ye milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Türk milleti bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır”  dedi.

 

Anadolu Lisesi’nce 70 kişilik öğretmen ve öğrenci gurubu tarafından hazırlanan “Çanakkale Günleri” temsili saat 10.30 da Belediye düğün salonunda öğrencilere sunuldu.Gündüz düzenlenen programa;  Kaymakam Emin Kaymak, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Alper Soner Serin, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, şehit yakınları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, Emniyet Müdürü İlhan Sönmez, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Aynı etkinlik, Belediye Düğün salonunda saat 18.30’da kalabalık bir vatandaş topluluğuna sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer; ” Çanakkale zaferini anma ve anlama etkinliğini  100. yılı dolayısı ile farklı bir şekilde kutluyoruz. 100 yıl öncesine baktığımızda bu yüce duyguyu  yeniden yaşamamız  ve bu ruh ile duygunun etrafında birleşmemiz gerektiğine inanıyoruz. Çanakkale; Birlik ve beraberlik, kardeşlik ruhudur. Anadolu Lisesi’nin idareci, öğretmen ve öğrencilerini bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum.”dedi.

Hazırlanan program izleyicileri zaman zaman duygulandırırken, programı  sunanlar izleyicilerce   ayakta alkışlandı.

 

anadolu lisesi 015 anadolu lisesi 019 anadolu lisesi 023 anadolu lisesi 025 anadolu lisesi 036 anadolu lisesi 038 anadolu lisesi 041 anadolu lisesi 044 anadolu lisesi 046 anadolu lisesi 050 anadolu lisesi 051 anadolu lisesi 060 anadolu lisesi 067 anadolu lisesi 068 ÇANAKKALE GECE 035 ÇANAKKALE GECE 043 ÇANAKKALE GECE 059 ÇANAKKALE GECE 062

Yorum Ekle