Büyük Başarı: TESOB, UKA ÇALIŞMALARINDA 12 KURUM ARASINA GİRDİ

0

Kırsal Kalkınma Programlarında belirlenen hedefleri desteklemek amacıyla, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve birlikte öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı  bünyesinde “Ulusal Kırsal Ağ” (UKA) kurulum çalışmaları devam ediyor.

Bu yapının içinde kırsal kalkınmaya dahil olan tüm kamu kurumları, odalar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, Yerel Eylem Grupları (YEG), çiftçiler ve kırsal girişimcilerin temsilcileri yer alacak olup, ülkemizin devasa 12 kurum ve kuruluşunun yanı sıra ilçemizden Taşova Esnaf ve Sanatkarlar Odası TESOB  da yer aldı.

Bu amaçla yürütülen “Ulusal Kırsal Ağ Kurulumuna Yönelik Teknik Destek” projesi kapsamında; 03-05 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara/Kızılcahamam Çam Hotel’de “LEADER Tematik Grubu ” toplantısı gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmalara Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yapısal Uyum ve Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Dr. Muhammed Adak, Avrupa Birliği Yapısal Uyum ve Yönetim Otoritesi Programlama ve Değerlendirme çalışma grup sorumluları Ali Fuat Ceylan, Mehmet Aydınbelge, LEADER çalışma grubu uzmanları Seher Taru, Mehmet Ak ve Ulusal Kırsal Ağ Sorumlusu Dr. Şenay Sevengör, Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu TKDK Uzmanı Dr.Derya Özen, Taşova Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı adına Sekreter Samet Namlı, LEADER ve Yönetim-Organizasyon Uzmanı Orhan Polat, Türkiye Kalkınma Vakfı Başkan Yardımcısı İbrahim Tuğrul,  Gördes Belediye Başkanı Muhammed Akyol, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği Uzmanı Begüm Hazal Kurt, Gökçeada Kaymakamlığı Gökçeada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan Mazhar Karataş, Türkiye Belediyeler Birliği’nden Yunus Biçer, Buldan Vakfı’ndan Meryem Salman, Yerel Kalkınma Rehberi Neslihan Dikici,  Ankara Kalkınma Ajansı temsilcisi, Bulgaristan LEADER Uzmanı Elena Hadjinicolova katıldılar.

Toplantının son günü olan 5 Aralık Çarşamba günü TESOB Başkanı Süleyman Torun ve Başkan Yardımcısı Yusuf Yücel Çalıştaya katılırken, LEADER Yaklaşımı Tematik Grubu, LEADER Yaklaşımının Türkiye’de uygulanmasına yönelik konularda çalışmalar yaparak Yönetim Otoritesine rapor olarak sunuldu.

Yorum Ekle