BİRER BİRER GİDİYORLAR… BU GİDİŞE KİM DUR DİYECEK?

0

Ulusal ve uluslararası arenada ilçemizin isminin tanıtılmasında çok büyük katkıları olan 3 değerli kuruluşumuz ilgisizlik nedeni ile birer birer kapanıyor.

Taşova TV, 8 Nisan 1995 yılında Taşova Televizyon ve Radyoculuk Anonim Şirketi olarak Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’den lisans alarak ülkemizdeki yasal yayın yapan ulusal, bölgesel ve yerel 220 televizyon arasına girmeyi başarmıştı. Taşova Televizyonunun yayın yaptığı o dönemde 78 vilayeti olan ülkemizde 45 şehirde TV yayını bile bulunmazken, 800 ilçesi olan Türkiye’nin sadece 40 ilçesinde lisanslı yayın yapılabiliyordu. İnanabiliyor musunuz Taşova’nın 23 yıl önceki başarısına?  Ne yazık ki, maddi imkansızlıklar nedeni ile Taşova TV yayınlarını 2003 yılında sona erdirmek zorunda kaldı.

10 Temmuz 2008 tarihinde kurulan ve 2008 yılında alt yapı liginde hentbola başlayan Taşova YİBO 2011 yılında yapılan başvuru sonucu ikinci lige yükseldi. 2012-2013 yılında birinci lige yükselen takımımız bir yıl sonra süper lige yükseldi. Üç yıldır Erkekler Hentbol Süper Liginde oynayan Taşova YİBO ilk yıl 5. ikinci yıl 4. olarak süper ligi tamamladı. 2015-2016 yılında Türkiye Kupasında başarı sağlayarak Avrupa Challenge Kupasında ilimizi ve ilçemizi temsil etti. Karadağ devleti, SSSH Riviera takımını eleyen takımımız, Yunanistan AC Doukas takımına mali imkansızlıklar nedeni ile elendi. Aynı sezon takımımız aynı zamanda ülkemizi Avrupa’da temsil ederek uluslararası bir başarıya imza attı. Avrupa’da 16 takım arasında kalarak Avrupa’da başarı elde etti. 2016-2017 yılında Türkiye Kupasında takımımız yarı finale kadar yükseldi. Taşova Hentbol ertesi sezonda yeniden Avrupa kupasında oynamaya hak kazandıysa da mali nedenler sonucu ligden çekilmek zorunda kaldığı için Süper ligde ve Avrupa’da oynayamadı.

Hentbol 1. lige müracaat için son günlerin yaklaştığı bugünlerde yetkililerin bir kez daha durum değerlendirmesi yaparak bu altın fırsatı kaçırmamalarını temenni ediyoruz.

Bir diğer ulusal çaptaki değerimiz olan 1997 yılında Özkan Ağış başkanlığında kurulan Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı kurulduğunda ülkemizde o yıllarda sadece 15 ilçede vakıf vardı. Taşova bu zoru da başarmıştı. Binlerce öğrenciye burs veren TEKVA, Ağış Ailesinin yönetimden çekilmesi ile zor günler geçiriyor.

Tarihi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa öncesine dayanan 1900’lü yıllarda Amerikan Kolejini bünyesinde barındıran, şimdilerde Havaalanı, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM), Akıllı Hastane gibi bir çok kuruluşu bulunan Merzifon ilçesinden  önce Taşova’da televizyon yayını vardı. 1994’de kurulan Taşova TV’den sonra Merzifon Barış TV kurulmuş ancak RTÜK’ten lisans alamadan kapanmıştı. Yine Taşova Hentbol’den yıllar sonra Merzifon Belediyesi olayın önemini kavrayarak Merzifon Belediyesi Hentbol Spor kulübünü milyon TL. harcayıp Hentbol Süper ligine taşımıştı. Merzifon Vakfı (MERVAK)’ın kuruluş tarihi ise Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı’nın kuruluşundan sadece bir yıl önce: 1996.

3 Ulusal değerimiz birer birer göz göre göre yok oluyor. Bu gidişe dur diyecek yürekli insanlar aranıyor. Yarın çok geç olmadan…

Yorum Ekle