Belediye Başkanı Öztürk Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı

0

 

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk,vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Özellikle kış aylarında artan kömür kullanımının sebep olduğu karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran Öztürk, “Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmeyen karbonmonoksit gazı ölümlere sebebiyet veriyor. Özellikle havaların soğuması ile artan soba kullanımı karbonmonoksit zehirlenme vakalarını artırmaktadır.

Sessiz katil olarak anılan karbonmonoksit konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz. Karbonmonoksit zehirlenmeleri hafife alınmamalı .

İlçemize doğal gazın gelmesi ile hanelerimizin %60’ı doğal gazla ısınma imkanına kavuştu.İnşaallah ileriki zamanlarda bu sayıyı artırır ve daha rahat ısınma imkanına kavuşmuş oluruz.

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen elbetteki hala ısınma aracı olarak soba kullanılmaktadır. Sevdiklerimizin can güvenliği bizim için her şeyden önce gelir. Her konuda olduğu gibi zehirlenme konusunda da alacağımız basit tedbirlerle hayatımıza mal olacak hataların önüne geçebiliriz. Kaliteli kömür kullanımı, sobaların usulüne göre yakılması, boru ve bacaların nizami olması gerektiğini belirten Öztürk,

“Soba bacalarının temizlenmesi, ev ve iş yerlerinde havalandırma sistemlerinin bulundurulması ve uyumadan önce sobanın içindeki odun ve kömürün sönmesinin beklenmesi gerekir. Hemşerilerimizin daha dikkatli olmasını ve karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunu hafife almamasını diliyoruz”dedi.

Yorum Ekle