38 Yıllık Rüya gerçekleşti KUMLUCA ÇİFTE BAYRAM YAPTI

0
İlçemiz Kumluca köyü ve çevresindeki çiftçilerimizin sulama ihtiyaçlarını gidermek, tarımsal faaliyetlerini ve sonucunda verimi arttırmak için planlanan Kumluca Göleti’nin temel atma töreni 19 Ağustos 2018 Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünce 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 19. maddesine göre açık ihale usulünce Kumluca göleti  29 Haziran 2018 Cuma günü ihale edilmiş, 486 gün içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Sözleşmesi ihaleyi alan Sabırlılar İnşaat yüklenici firması ile imzalanmış olup, gölet; Kumluca köyüne yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta Ardıçönü köyü yakınında Deretarla mevkii, Marşu deresi üzerinde inşaa edilecek.
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Taşova Kaymakam Vekili Onur Bektaş, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen, TAŞDEF Genel Başkanı Hasan Sevran ve yönetimi, İstanbul’daki Taşova Dernek başkanları, Kumluca Dernek Başkanı Mehmet Önder, Kumluca köyü Muhtarı Mustafa Coşkun, yöre halkımız ve çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreni coşkuyla gerçekleştirildi. Protokol konuşmalarından sonra söz alan
Vali Varol, yöremizin vatandaşları ve özellikleri çiftçileri için çok önemli olan bu projenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Yapımı yaklaşık bir buçuk sene sürecek olan gölet ile yöremizdeki tarımsal faaliyetlerin ciddi oranda artışa geçeceğinden söz etti.
Gövde yüksekliği 30 metre, depolama hacmi 400.000 m3 olan gölet, yaklaşık 50 dönümlük bir alana inşaa edilecek olup, 400 dönüm alanı sulayacak. 1 milyon 280 bin liraya ihale eden gölet 2019 yılı Kasım ayında bitirilecek.

Yorum Ekle